Encyklopedia


Hasło: Hala sportowa w Barlinku


Znaczenie hasła:

Została zbudowana w roku 1923.

Była gustownie urządzona i zawierała w sobie oprócz świetnie wyposażonej w nowoczesne urządzenia dużej hali, pokój zebrań, szatnie, prysznice, mieszkanie dozorcy hali i stylową scenę z nowoczesną metodą oświetlenia. Hala jest prezentem barona Dietricha von Klitzing – honorowego obywatela miasta. To jego herb widnieje na fasadzie budynku.
Baron przekazał w dniu 4 grudnia 1921 roku, 1500 guldenów, co równało się 150 000 marek niemieckich na budowę hali wraz ze schroniskiem dla młodzieży, baron wyraził zgodę na budowę, przydzielił działkę oraz zapewnił dowóz materiału i fachowców do budowy hali, budowę zlecono mistrzowi ciesielskiemu Thielmanowi, hala otwarta została w roku 1923 roku.
Ściany hali ozdobione były malarstwem sportowym. Dolne pomieszczenie hali urządzone było jako uzupełnienie łaźni znajdującej się w „Ogrodach piątkowych” (schroniska młodzieżowego).

Hala była dumą mieszkających tu ludzi. Perełką turystyczną, jaką w tamtych czasach był Berlinchen odwiedzało wielu turystów. Wielu z nich odwiedzało również tą rozsławioną za Odrą halę sportową. Hala funkcjonowała długie lata.
1 maja 1950 roku w hali przy ul. Gorzowskiej otwarto pierwsze stałe kino, które nosiło nazwę "Odra". Halę dostosowano do warunków widowiskowych – liczyła wówczas ponad 200 miejsc. Kino cieszyło się bardzo dużym powodzeniem i uznaniem mieszkańców. Wyświetlane filmy były dostarczane z Centrali Rozpowszechniania Filmów w Poznaniu. Jednak po otwarciu w 1959 r. kina panoramicznego „Stolica” kino „Odra” przestało istnieć.
W 1963 roku przystąpiono do remontu hali. Niewykorzystany ładny obiekt sportowy będzie służył tutejszej młodzieży oraz klubowi sportowemu. Mieszkańcy Barlinka pamiętają do dziś odbywające się tam lekcje wychowania fizycznego, dyskoteki, organizowane zabawy choinkowe. W późniejszych latach halę sportową przekształcono na obiekt handlowy. Mieściło się tam targowisko miejskie.

Po remoncie budynek został wydzierżawiony przez sieć Netto a jesienią 2010 powstał „Chiński market”.

Spłonęła 12 listopada 2010 roku ok.godz 2.00 w nocy. W 2011 rusza jej odbudowa. Mieścić się w niej będzie Biblioteka.

 

 

 

 

Pożar hali sportowej w Barlinku 12.11.2010 roku:

 

 

arch: Krzysztof Kłosowicz|fot.arch: Aldona Horoszewicz i Krzysztof Kłosowicz(dodano: 15-08-2011, odsłon: 1564)