Encyklopedia


Hasło: Niesporowice


Znaczenie hasła:

Niesporowice (niem. Hasselbusch) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie choszczeńskim, w gminie Pełczyce. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa gorzowskiego. W roku 2007 wieś liczyła 158 mieszkańców.

Osada wchodząca w skład sołectwa:

  • Kępiniec


Wieś leży ok. 6 km na połudne od Pełczyc, ok. 2 km na zachód od jeziora Pełcz.
Wieś powstała prawdopodobnie już w XII wieku, po wykarczowaniu lasu. Pierwsze wzmianki pisane o wsi pochodzą z 1337 r., kiedy to Niesporowice stanowiły własność rycerską Henryka Garbe. Od XVI do XVIII wieku wieś należała do rodu von Waldów, następnie do rodziny du Rosen, a od 1770 r. do Augusta E. von Schönning. Na przełomie XVIII i XIX wieku rozbudowano folwark w południowej części wsi, a po wschodniej stronie powstało duże założenie parkowe. W 1818 r. Niesporowice stanowiły własność rodu von Sydow, z areałem liczącym ok. 1 050 ha. Wieś miała wówczas charakter wsi folwarcznej. Do 1945 r. majątek pozostawał prywatną własnością rodziny von Brand. Po 1945 roku dobra upaństwowiono, założono Państwowe Gospodarstwo Rolne, obecnie w zasobach ANR.

Zabytek chroniony prawem:

  •     kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa z XVI wieku, nr rej. 343 z dnia 12 września 1958 r. Kościół filialny, rzymskokatolicki należący do parafii pw. Matki Boskiej Królowej Polski w Przelewicach, dekanatu Barlinek, archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, metropolii szczecińsko-kamieńskiej

 (dodano: 19-08-2011, odsłon: 1098)