Encyklopedia


Hasło: Płotno


Znaczenie hasła:

Płotno (niem. Blankensee) – osada sołecka w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie choszczeńskim, w gminie Pełczyce. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa gorzowskiego. W roku 2007 osada liczyła 429 mieszkańców.

Leśniczówka Sułkowo wchodząca w skład sołectwa

Osada leży ok. 6 km na północ od Pełczyc, między Pełczycami a Choszcznem przy drodze wojewódzkiej nr 151, w pobliżu byłej linii kolejowej nr 410.
Osada wzmiankowana w roku 1322, kiedy to książę pomorski Otton I nadał Cysterkom z Pełczyc 4 łany ziemi, stanowiące wcześniej lenno rycerza Betekina. W XV wieku jako właściciele Płotna występują Billerbeckowie, część klasztorną po sekularyzacji przejęli von Waldowowie. W 1628 r. w Płotnie było 36 chłopów, 8 zagrodników, 2 młyny, karczma, kuźnia, owczarnia - własność Billerbecków. W XVIII wieku podzielono miejscowość na 3 części, po czym często zmieniali się właściciele (Benkendorf, Martini, później rodziny von Stranz, von Bornstedt, von Knobelsdorff). W jakimś momencie wieś została scalona i jako taka przeszła w roku 1795 w ręce rodu von Wedel. Majątek w Płotnie pozostał w posiadaniu Wedlów aż do 1945 r. Należne doń ziemie w poł. XIX wieku i na pocz. XX wieku przekraczały 1 200 ha, a liczba mieszkańców osady wynosiła ok. 270 osób. Od średniowiecza istniał tu kościół. Co najmniej od XIX w. wieś zdominowana jest przez majątek rycerski, w tym czasie własność chłopska praktycznie tu nie istnieje. Po 1945 r. folwark upaństwowiono.

Zabytki chronione prawem:

Kościół pw. św. Józefa Oblubieńca szachulcowy z XVIII / XIX wieku, nr rej. 369 z dnia 23 października 1991 r. Kościół filialny, rzymskokatolicki należący do parafii pw. Matki Boskiej Różańcowej w Boguszynach, dekanatu Barlinek, archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, metropolii szczecińsko-kamieńskiej. Na wieży kościoła znajduje się dzwon z 1567 wykonany przez stargardzkiego ludwisarza Josta van Westena.Cmentarz przykościelny, nr rej. 369 z dnia 23 października 1991 r.

 

 

 

Rok: ok. 1983 r.

W górnym rzędzie od lewej: Krzysztof Pasieczyński, Jerzy Smacha, Piotr Chouwer, Jacek Wierucki, ??? Strzemecki, Henryk Dłużak, Gerhard Mross
W dolnym rzędzie od lewej: Andrzej Mross, Stanisław Urbaniak, Kazimierz Graczyk, Józef Mądraszek, Stefan Kowalczyk

 

Rok: ok. 1978 r.

W górnym rzędzie od lewej: Henryk Dłużak, Kazimierz Stefański, Marian Birnbaum, Stanisław Rajkowski
 W dolnym rzędzie od lewej: Stanisław Urbaniak, Henryk Zawadzki, Grzegorz Pingot, Zdzisław Kobus, Tadeusz  Mądraszek, Zygmunt Fajfer Leży z piłką: Gerhard  Mross
(dodano: 14-08-2011, odsłon: 2076)