Encyklopedia


Hasło: Przekolno


Znaczenie hasła:

Przekolno (niem. Groß Ehrenberg) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie choszczeńskim, w gminie Pełczyce. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa gorzowskiego. W roku 2007 wieś liczyła 486 mieszkańców.

Kolonia wchodząca w skład sołectwa:

  •     Trynno


Wieś leży ok. 5,5 km na wschód od Pełczyc, między Bolewicami a Krzęcinem.
Wieś wzmiankowana w źródłach od 1250 r., do wojny trzydziestoletniej w obrębie Księstwa Pomorskiego, później Brandenburgii. Pierwotnie najpewniej stanowiła własność zakonną, od pocz. XV wieku poświadczona własność świecka (ród Bradelow). W trzeciej ćw. XV w. - w konsekwencji wojen - Przekolno zostało całkowicie zniszczone. Od schyłku tegoż stulecia następują częste zmiany właścicieli: są to rody von Wedel, von Wreech, von Waldow, von Bornstädt, od 1863 r. rodzina Hoffmanów. Z dwoma ostatnimi należy łączyć utworzenie folwarków w ich obecnym usytuowaniu. W wieku XVI założono komorę celną. Na pocz. XX w. wieś liczyła ponad 500 mieszkańców. W 1929 r. jako właścicielka majątku ziemskiego wymieniona jest Jouanne Hedwig. Po II wojnie światowej majątek upaństwowiono, tworząc na jego bazie Państwowe Gospodarstwo Rolne, część chłopska pozostała w użytkowaniu rolników indywidualnych.

Zabytki chronione prawem:

  •     kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej z 2. poł. XIII, XV i XIX wieku, nr rej. 250 z dnia 22 października 1957 r. Kościół filialny, rzymskokatolicki należący do parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Będargowie, dekanatu Barlinek, archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, metropolii szczecińsko-kamieńskiej
  •     zespół pałacowy, w skład którego wchodzą:
  1. pałac z 2. poł. XVIII wieku, przebudowany w 1870 r. oraz na pocz. XX wieku, nr rej. 327 z dnia 28 września 2007 r.
  2. park z XVIII i XIX w., nr rej. 278 z dnia 12 października 1979 r.


 

 

Pomnik poległych w I wojnie światowej:

 

 

Kościół:

 (dodano: 19-08-2011, odsłon: 1402)