Jerzy Hawrylewicz był wybitnym polskim piłkarzem, którego życie i kariera zasługują na szczególne wspomnienie. Urodził się w Choszcznie 22 grudnia 1958 roku, a jego przepełniona pasją droga sportowa zaczęła się w młodym wieku.
Pomimo krótkiego rozdziału z jego życia, które zakończyło się tragicznie 13 lutego 2009 roku w Oldenburgu, pozostawił po sobie niezatarte ślady w polskim sporcie. jego talent i umiejętności na boisku przyciągały uwagę zarówno kibiców, jak i trenerów.
Życiorys
Jerzy Hawrylewicz, wielki sportowiec, jest wychowankiem Grunwaldu Choszczno, który obecnie nosi nazwę Piast Choszczno. Piłkarską karierę kontynuował, grając w trzech sny mniejszych, szczecińskich drużynach. Do najważniejszych z nich zalicza się Pogoń, Stal Stocznia oraz Arkonii. W sezonie 1987/1988, w czasie przerwy zimowej, wyjechał z kraju i osiedlił się w Oldenburgu, gdzie rozpoczął grę dla VfB Oldenburg.
Wraz z zespołem Pogoni, Hawrylewicz odniósł znaczący sukces, zdobywając w 1987 roku wicemistrzostwo Polski oraz mając okazję zaprezentować się w meczach Pucharu UEFA przeciwko 1. FC Köln oraz Hellas Verona. Reprezentując barwy Portowców, rozegrał łącznie 87 spotkań, notując w nich 12 trafień. Po przeprowadzce do Oldenburga, Jerzy również osiągnął sukcesy wraz z drużyną, w 1990 roku awansując do 2. Bundesligi, gdzie w 32 meczach strzelił 15 goli, uzyskując tym samym miano najskuteczniejszego zawodnika zespołu.
Jednak wydarzenia w dniu 20 kwietnia 1992 roku miały tragiczny przebieg. Podczas meczu drugiego zespołu VfB Oldenburg z HSC Hannover, Hawrylewicz doznał zawału serca. Jego trener Klaus-Peter Nemet podjął się reanimacji, która była na czas. Mimo to, ośmiominutowe niedotlenienie doprowadziło do trwałych uszkodzeń w jego organizmie, co zmusiło go do zakończenia kariery na boisku. Od tego momentu Jerzy przebywał w stanie śpiączki, a jego żona Ewa opiekowała się nim przez długie lata. W 1995 roku, po intensywnej hospitalizacji oraz rehabilitacji, Hawrylewicz opuścił klinikę i zamieszkał w Oldenburgu, jednak jego stan zdrowia określono jako wegetatywny.
Jerzy Hawrylewicz pozostawił po sobie żonę Ewę, a także dzieci – Joannę (28 lat), Łukasza (27 lat) oraz Monikę (18 lat), które były dla niego ogromnym wsparciem w trudnych chwilach oraz dopełniały jego życie.
Film
W roku 2008 planowano stworzenie filmu fabularnego dotyczącego tragicznych wydarzeń związanych z życiem Jerzego Hawrylewicza, w ramach polsko-niemieckiej koprodukcji. Scenariusz do tego obrazu napisał polski aktor Robert Kowalewski, który objął również rolę głównego bohatera. W postać jego żony, Ewy Hawrylewicz, wcieli się Karina Krawczyk, Polka osiedlona w Niemczech, która jest także życiową partnerką wokalisty grupy rockowej Die Toten Hosen.
Wśród obsady filmu znalazł się także Marek Włodarczyk, znany z roli kapitana Zawady w popularnym serialu „Kryminalni”. Na ekranie pojawi się w roli selekcjonera reprezentacji Polski. W filmie weźmie również udział menedżer klubu FC Schalke 04, Rudolf Assauer, który niegdyś sprowadził Hawrylewicza do Oldenburga. Za reżyserię odpowiadać będzie Christian Goerlitz.
Zdjęcia do produkcji miały rozpocząć się w kwietniu 2008 roku, a premiera przewidywana była na grudzień tego samego roku. Film miał zadebiutować jednocześnie w Polsce i Niemczech, a połowa z zysków była planowana do przekazania rodzinie Hawrylewicza, aby wspierać jego rehabilitację.
Przypisy
- a b Fußballer trauern um Jerzy Hawrylewicz. NWZ Online, 14.02.2009 r. [dostęp 14.02.2009 r.]
- maciejko: Jerzy Hawrylewicz nie żyje. 90minut.pl, 13.02.2009 r. [dostęp 14.02.2009 r.]
- EB: Oldenburger Ex-Fußballer Jerzy Hawrylewicz nach 16 Jahren im Wachkoma tot. NWZ Online, 13.02.2009 r. [dostęp 14.02.2009 r.]
- Deckard: Powstanie film o tragedii Jerzego Hawrylewicza. Gildia.pl, 30.12.2007 r. [dostęp 14.02.2009 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Sport i rekreacja":
Jolanta Łukaszewicz | Krzysztof Koziorowicz | Marcin Wachowicz | Marta ŻyłczyńskaOceń: Jerzy Hawrylewicz